»Bila je noć«
31 Kad je on izašao, reče Isus: »Sad je proslavljen Sin Čovječji, i Bog je proslavljen u njemu. 32 Ako je Bog proslavljen u njemu, i Bog će njega proslaviti u sebi, i odmah će ga proslaviti.
Kad je on uzeo zalogaj, odmah izađe. Bila je noć.
Ivan 13:30
ROMAN Eli Wiesel Noć neštedimice nas suočava s užasima holokausta. Na temelju vlastita iskustva, Wieselov izvještaj preokreće biblijsku priču o Izlasku. Dok su Mojsije i Izraelci pobjegli iz ropstva na prvu Pashu (Izlazak 12), Wiesel govori o židovskim vođama koji su bili uhićivani nakon te Pashe.
Umjesto da kritiziramo Wiesela i njegovu crnu ironiju, razmislimo o tome da u Bibliji nalazimo sličan zaplet. U pashalnoj noći, Isus, od kojeg su očekivali da oslobodi Božji narod od patnji, dopušta da ga uhite oni koji će ga ubiti.
Ivan nas uvodi u sveti prizor prije Isusova uhićenja. »… potresen u duhu« zbog toga što ga čeka, na Posljednjoj večeri Isus pretkazuje da će biti izdan (r. 21). Zatim, u činu koji teško možemo shvatiti, on poslužuje kruh svome izdajniku. U izvještaju piše: »Juda, čim uze zalogaj, odmah iziđe. A bila je noć« (r. 30, K. S.). Događala se najveća nepravda u povijesti, pa ipak je Isus izjavio: »Sad je proslavljen Sin Čovječji, i Bog je proslavljen u njemu« (r. 31). Za nekoliko sati učenici će iskusiti paniku, poraz i potištenost, a Isus je vidio da se Božji plan odvija po planu.
Kad se čini da tama pobjeđuje, sjetimo se da se Bog suočio sa svojom mračnom noći i pobijedio ju. On hoda s nama. Neće uvijek biti noć.
– Tim Gustafson
Hvala ti, Isuse, što nisi odustao od plana svoga Oca kad si se uspinjao prema križu. Hvala ti što si za nas pobijedio smrt.