Plavo kamenje koje zvoni

Pročitajte: Evanđelje po Luki 19:37-42
37 I kad se počeo spuštati niz Maslinsku goru, stade sve mnoštvo učenika u radosti hvaliti Boga jakim glasom za sva čudesna djela što su ih vidjeli. 38 Govorili su:
»Blagoslovljen kralj
koji dolazi u Gospodnje ime!
Mir na nebu i slava na visini!«
39 Tada mu rekoše neki farizeji: »Učitelju, zabrani to svojim učenicima!« 40 On im odvrati: »Kažem vam, ako ovi ušute, kamenje će vikati.«
41 Kad se približi i ugleda grad, zaplaka nad njim i reče: 42 »Kad bi i ti u ovaj svoj dan spoznao što ti je za mir! Ali je sad sakriveno od tvojih očiju.

Kažem vam, ako ovi ušute, kamenje će vikati.

Luka 19:40

PLAVI kamen zadivljujuća je vrsta stijene. Kad ga udarite, svaki kamen odzvanja drukčije. U Maenclochogu, velškom selu čije ime znači »zvono« ili »kamenje koje zvoni«, to je kamenje služilo kao crkvena zvona sve do osamnaestog stoljeća. Zanimljivo je da je Stonehenge, čije se ruševine nalaze u Engleskoj, sagrađen od tog kamena, i neki se pitaju je li izvorna svrha te znamenitosti bila stvaranje glazbe. Neki znanstvenici tvrde da je kamen u Stonehengeu dopremljen iz okolice Maenclochoga, udaljenoga gotovo tristotinjak kilometara, upravo zbog tih akustičnih svojstava.

Glazbena zvona još su jedno od čuda Božjega velikog stvorenja. Podsjećaju nas na ono što je Isus rekao kad je ulazio u Jeruzalem na Cvjetnicu. Dok je mnoštvo slavilo Boga, neki su vjerski vođe rekli Isusu da im zabrani to činiti, a on je odgovorio: »… ako oni ušute, kamenje će vikati« (r. 40, K. S.).

Ako plavi kamen može stvarati glazbu i ako je Isus rekao da čak i kamenje svjedoči o svome Stvoritelju, kako mi možemo iskazati zahvalnost onome koji nas je stvorio, spasio i koji nas voli? On je dostojan svakog štovanja. Neka nas Duh Sveti potakne da mu odamo čast koja mu pripada. Njega slavi cijelo stvorenje. – Bill Crowder

Kad nam srce otvrdne i izgubimo iz vida da si dostojan svake hvale, podsjeti nas da sve stvorenje, čak i kamenje, pjeva hvalu tebi.