Nozomi
Pročitajte: Druga poslanica Korinćanima 4:7-18
16 Zato ne malakšemo, nego ako se naš izvanjski čovjek i raspada, ipak se naš unutrašnji obnavlja iz dan u dan. 17 Jer naša sadašnja laka nevolja donosi nam obilnu vječnu slavu koja sve nadvisuje. 18 Mi ne gledamo na ovo što se vidi, nego na ono što se ne vidi, jer je ovo što se vidi prolazno, a ono što se ne vidi vječno.
Međutim, to blago imamo u zemljanim posudama da ova silna moć bude od Boga, a ne od nas.
2 Korinćanima 4:7
U ožujku 2011. godine potres jačine 9 stupnjeva po Richteru izazvao je tsunami koji je uzeo gotovo 19.000 života i uništio 230.000 domova u području sjeveroistočno od Tokija. Kao posljedica toga nastao je projekt Nozomi, nazvan po japanskoj riječi za nadu. Cilj je bio osigurati stalan prihod, dom i dostojanstvo te nadu u Boga koji se brine za nas.
Zato su žene prebirale po razrušenim domovima, tražile komade porculanskog posuđa, obrađivale ih i izrađivale nakit. Nakit je prodavan po cijelome svijetu, pružao im sredstva za život i svjedočio njihovu vjeru u Krista.
U novozavjetno je doba bilo uobičajeno sakriti dragocjenosti u jednostavne glinene posude. Pavao piše o tome kako se i blago Evanđelja nalazi u krhkim Kristovim sljedbenicima: zemljanim posudama (r. 7). On smatra da neugledne – pa čak i oštećene – posude našega života zapravo mogu pokazati Božju veličinu nasuprot našoj nesavršenosti.
Kad Bog prebiva u nesavršenim i slomljenim dijelovima našega života, iscjeljujuća nada u Njegovu snagu često je vidljivija drugima. No obnavljanje našega srca često ostavlja ožiljke i pukotine. Možda su te gravure u našem biću posljedica našega učenja, tu su da bi Božja narav bila vidljivija drugima.
– Elisa Morgan
Slomljenost može voditi do cjelovitosti.