Imati mjesta za Isusa
12. prosinca
by Duhovna stvarnost · Published · Updated
Pročitajte: Djela apostolska 2:1-12
Kad nastade ta buka, skupi se mnoštvo i smete se, jer je svaki od njih čuo kako oni govore njegovim jezikom.
Djela ap. 2:6
ZA posjeta galeriji suvremene umjetnosti Tate Modern u Londonu jedno je umjetničko djelo privuklo moju pozornost. Brazilski umjetnik Cildo Meireles sagradio je toranj od nekoliko stotina starih radioprijamnika. Svaki je bio uključen i podešen na drugu radio postaju, stvarajući kakofoniju zbunjujućega, nerazumljivoga govora. Nazvao ga je Babel.
Naziv je primjeren. Kod prvobitne kule Babel Bog je osujetio pokušaj ljudi da sazidaju »kulu s vrhom do neba«. Učinio je to tako što im je pomiješao jezik, više nisu razumjeli jedni druge (pročitajte Postanak 11:1-9) i podijelili su se na plemena (r. r. 10-26). Zbog toga se i mi teško razumijemo.
Postoji drugi dio priče. Kada je Duh Sveti sišao na prve kršćane na Pedesetnicu, mogli su slaviti Boga na jezicima posjetitelja Jeruzalema (Djela ap. 2:1-12). To je čudo omogućilo svima da čuju istu poruku, bez obzira na narodnost ili jezik. Upravo suprotno onomu što se dogodilo u Babelu.
U svijetu etničkih i kulturnih podjela, to je dobra vijest. Kroz Isusa Bog stvara novo čovječanstvo »od svakoga naroda i plemena, i puka, i jezika« (Otkrivenje 7:9). Dok sam stajala u galeriji Tate Modern, zamišljala sam sve one radioprijamnike kako se iznenada podešavaju na novu valnu duljinu i sviraju istu pjesmu: »Sad slavim milost beskrajnu.«
– Sheridan Voysey
Bog ruši prepreke kako bi izgradio novo čovječanstvo.
12. prosinca
11. prosinca
10. prosinca
8. prosinca